Cudowny Retinol? Co to jest i jak działa
Retinol wygładza zmarszczki, rozjaśnia plamy pigmentacyjne, poprawia elastyczność skóry i wygładza cerę – czy to cudowne lekarstwo? Taki, który można nawet napełniać dozownikami kosmetyków?
Jeśli nas pytasz: Niezupełnie, ale z pewnością atrakcja wśród kosmetyków z aktywnymi składnikami.
W tym wpisie na blogu przyjrzymy się bliżej, jak możesz wykorzystać pozytywne działanie retinolu dla siebie i co dokładnie kryje się za tym aktywnym składnikiem:
Co to jest retinol?
Mówiąc prościej, retinol jest formą witaminy A. Witamina ta odgrywa ważną rolę w tworzeniu nowych, zdrowych komórek skóry w skórze, poprawiając w ten sposób cerę. Stymuluje produkcję kolagenu w głębszych warstwach skóry i sprawia, że rano w łazience uśmiechnie się mniej zmarszczek. Zwykle górna warstwa skóry, naskórek, odnawia się co 28 dni. W tym czasie dolne warstwy skóry wytwarzają nowe, zdrowe komórki, które zastępują martwe komórki skóry. Cykl ten, który niestety z biegiem życia ulega spowolnieniu, może zostać zauważalnie skrócony dzięki działaniu retinolu.
Retin... co? Retinoid, retinol, retinal i kwas retinowy.
Abyś mógł odnaleźć się we wszystkich nazwach retinolu, nawet bez studiowania chemii, oto mały przegląd:
Retinoid
Retinoid to zbiorcze określenie form witaminy A, które w różnych stężeniach i intensywności działania występują w produktach kosmetycznych. W składnikach określa się je jako: palmitynian retinylu, retinol i retinal. Wszystkie te retinoidy są przekształcane przez skórę w kwas retinowy w maksymalnie 3 krokach. Jest to aktywny kwas witaminy A, którego organizm potrzebuje do wspomagania regeneracji skóry.
Estry retinolu (propionian retinylu, palmitynian retinylu, octan retinylu, linoleinian retinylu)
Estry retinolu są prekursorami retinolu. Wszystkie te różne rodzaje estrów retinolu, które można znaleźć w siekaczu, wymagają trzech kroków, aby przekształcić się w aktywny kwas retinowy i dlatego są najdelikatniejszą formą retinolu. Oznacza to, że są mniej skuteczne, ale jednocześnie łagodniejsze dla skóry.
Retinol
Retinol utlenia się w dwóch etapach, poprzez retinal (aldehyd retinowy), do kwasu retinowego. Ponieważ wymaga o jeden krok mniej, jest bardziej skuteczny niż estry retinolu, ale dlatego też może częściej powodować podrażnienia skóry. Szczególnie na początku należy powoli zbliżać się do substancji czynnej.
Siatkówki
Retinal, znany również jako aldehyd retinowy, jest przekształcany w kwas retinowy w zaledwie jednym etapie. Retinal to stosunkowo nowy składnik produktów kosmetycznych, a ostatnie badania potwierdzają, że kwas retinowy o stężeniu 0,05 % Retinal, Fältchen ähnlich effektiv mindert, wie 0,05%.¹
Kwas retinowy
Twoja skóra może poprawić swoją cerę tylko za pomocą aktywnego kwasu retinowego, znanego również jako kwas witaminy A lub tretinoina. Dzięki stopniowej przemianie, której podlega Twoja skóra, aktywny kwas retinowy znajduje się na końcu każdego użycia retinoidu. Im więcej kroków potrzebuje Twoja skóra do konwersji, tym łagodniejszy efekt otrzymanego kwasu retinowego. Ponieważ stosowany w czystej postaci jest nie tylko bardzo skuteczny, ale także wyjątkowo drażniący, jest dodawany tylko do produktów na receptę. Są one wydawane na receptę, na przykład w leczeniu ciężkich postaci trądziku.
Jak działa retinol?
Retinol stymuluje metabolizm komórek skóry i przyspiesza odnowę zrogowaciałych komórek górnej warstwy skóry. To wygładza cerę, cera wygląda na bardziej równomierną, a nawet irytujące plamy pigmentowe mogą być wyraźnie rozjaśnione poprzez odnowę komórkową.² W głębszych warstwach skóry, w tkance podskórnej, retinol wspomaga również tworzenie kolagenu, który nadaje skórze sprężystość, elastyczność i młodość. Nawet więcej; zapobiega nawet rozpadowi kolagenu i zwiększa zdolność zatrzymywania wilgoci przez górną warstwę skóry. Może to znacznie zmniejszyć widoczność zmarszczek, a skóra nabierze większej elastyczności. Retinol działa również jako przeciwutleniacz, który wychwytuje wolne rodniki, zapobiegając ich uszkodzeniu skóry i powodowaniu przedwczesnego starzenia. W zależności od stężenia i tolerancji skóry, pierwszy efekt można odczuć już po czterech tygodniach, jednak pielęgnacja skóry wymaga cierpliwości i czasu – dlatego efekt może pojawić się dopiero po kilku miesiącach.³